A biciklik közül több fajtát választhatunk. Van az úgynevezett országúti (versenybicikli), a mountain Bike (MTB), léteznek a városi biciklik, fekvőbicikli és ami még szóba jöhet, a fixi.

 

Az országúti bicikli nagy előnye, hogy könnyű, és gyors, de nem a legmasszívabb, és a túl mély kormánya miatt, kényelmetlen is.

 

A mountain bike-ok elég strapabírók, kis átalakítással talán még kényelmesek is. Súlyuk se olyan nagy, és elég nagy sebességgel lehet velük közlekedni.

 

A városi biciklik, nagyon kényelmesen, köszönhető a magasra épített kormánynak. Ebből adódóan nagy sebességnél a légellenállásunk eléggé megnő. Merevségük nem kielégítő, és a tömegük is sok-sok kilóval nehezebb, mint az eddig felsoroltaké. És általában csak agyváltóval rendelkeznek, ami hegymenetben hátrány.

 

A fekvőbicikli minden túrázó álma, mert kényelmüket semmi nem múlja felül. Szilárdságát, és stabilitását nem nevezném a legjobbnak. De a legnagyobb oka miért nem ilyennel járom a világot, mert csak erre a célra venni egy nem olcsó biciklit, szerintem luxus.

 

A fixit manapság egyre gyakrabban látni városokban. Jellemzője, hogy rövid kormánya, van, váltója többnyire nincs, és a fék mellett a lámpa, csengő se divat, a hajtás fix, így hátrafelé is tudunk tekerni, ez nagy előny egy piros lámpánál. Ez egy tökéletes városi bicikli, de a KRESZ szabály szerint nem közlekedhetne az utcán. A lámpa és a csengő hiánya még csak-csak elmenni, de a kerékpár fékje annyiból áll, hogy a pedálra ellenkező irányba rátapos az ember és a kerék blokkol. A blokkoló kerék amúgy sem tökéletes, és az első fék hiánya szerintem életveszélyes. Van sajnos negatív élményem ezzel a biciklivel kapcsolatban. Természetesen lehet rászerelni komoly féket, de ez nem jellemző. A lényeg, hogy túrázásra abszolút nem ajánlom. 

 

Mindenkinek el kell döntenie mi a számára az 5 szempont közül legfontosabbat (Ár, kényelem, biztonság, megbízhatóság, súly) és kiválasztani a legmegfelelőbb biciklit.

 

Az fontos, hogy a kiválasztott biciklit a túra előtt teszteljük legalább 2-3 hetet. Inkább itt jöjjenek ki a problémák, mint a kirándulás alatt. Ha használt biciklink van, azt készítsük fel a túrára, és teszteljük. Ha új alkatrészt veszek, akkor azt szintén 2-3 héttel a túra előtt szerelem be, így van elég időm kipróbálni, de nem kopik annyit, hogy a túra végén baj legyen vele.

 

 

 Országúti bicikli 

    

 MTB

 

Városi bicikli  

 

 Fekvő bicikli

Fixi bicikli