Sátor: 2011-ben végre lecseréltem a "kutyaólam", a lenti képen láthatóra. Ára négyszer több volt, de a tudása is. Szakadó esőben sem ázott még be soha, bár teljesen átázott talajon (mocsár jelleg) alul egy picit átengedte a vizet. A két rétegének köszönhetően a hajnali pára, a külső rétegen csapódik ki, így szárazon tartva a "lakóteret". Mérete jóval nagyobb, és ennek csak vadkempingezésnél van hátránya. Viszek még továbbá egy vékony (alu) fóliát, pont akkorát ami a sátor alját eltakarja. Ezt leterítem alá, és másnap amikor tovább állok, sokkal tisztább, és szárazabban tudom elcsomagolni a "házam".

 

Hálózsák: Első rossz élményem hálózsákkal, amikor Luxemburgban arra ébredtem, hogy ki akar szakadni a vesém. Akkor megfogattam, hogy ezen nem spórolok soha. Fontos, hogy megfelelő hőtartományút vegyünk. Három érték szokott feltűntetve lenni: komfort, limit, extrém. Úgy válasszunk hálózsákot, hogy a komfort és a limit érték közötti hőmérséklet a mérvadó. Ha az extrémre hegyezzük ki választást, akkor számítsunk arra, hogy hosszú kemény fagyos éjszakákat fogunk megélni. Az otthoni tárolásnál figyeljünk oda, hogy ne összegyűrve tároljuk, mert akkor a belső anyaga roncsolódik, és veszít a hőszigetelő képességéből. Akasszuk fel egy vállfára, és így tároljuk a szekrényben.

 

Matrac: Gyerekkorom matracai már a múlté. Emlékszem azokon a túrákon hosszú percekig fújtuk vörös fejjel, mire kellő keménységű lett, ráadásul elég instabilak. A súlyáról nem is beszélve. Manapság olcsón be lehet szerezni egy Polifoamot. Tömegük elhanyagolható, és még a sör hidegen tárolására is alkalmas:) Az első túrámra én is csak Polifoamot vittem magammal. Sajnos nem túl kényelmes, kimondottan hőszigetelő szerepe van, de az nem elég hideg túrákon.

De hála istennek a szuper anyagok korszakában mindkét problémára létezik megoldás. Van az úgynevezett önfelfújós matrac. Könnyű, és csak egy picit nagyobb helyet foglal mint egy Polifoam, de a nevéből adódóan önmagát felfúja. A leeresztés se bonyolult, csak feltekerés közben ki kell nyomni a levegőt belőle. És őszintén vallom, hogy az otthoni szuperágyamnál is csak kicsit kényelmetlenebb. 10 ezer Ft-ért már be lehet szerezni. Érdemes legalább a 3-4 cm vastagságút venni. Elcsomagolása fontos, mert ha esős napnak nézünk elébe, akkor estére csurom víz lesz a matrac. Ezért én mindig egy erős 120 literes szemetes zsákba teszem, aminek a száját gondosan összehajtok (molnártechnika), majd oldható pántolószalaggal zárok le. A szemetes zsák még megakadályozza az elkoszolódását, és napfénytől is óvja.

 

"kutyaól"

profi sátor