3.nap: Dáváj-Dáváj Szófia
2016.08.21. vasárnap 

 

 
5:15-kor felkelek, kint még sötét van. Összerakom az ágyat, lehordom a felszerelést, aztán elköszönök a recepciós hölgytől. Még kicsit hűvös van, a forgalom nagyon gyér, csak úgy mint a közvilágítás. Emiatt kicsit nehezen tájékozósom. Bár van sejtésem merre van a vasútállomás, de azért a biztonság kedvéért kérek helyi segítséget.
Az állomás hamar megvan, hisz alig 2,5 km-re van a hoteltól. A jegyvásárlás sima ügy, mivel a pénztáros néni pont annyira beszél angolul, amennyire kell. A jegy ára mindösszesen 21,4 Leva, ez az enyém és a biciklimé. A vasúti hangosbeszélő, viszont csak bolgárul mondja el a közölni valót, ezért kérek egy férfitől segítséget, aki jól beszél angolul, nem úgy mint én.
A vonatom időben megérkezik, és szerencsére van elég időm a felszálláshoz, viszont az ajtó szűk, a biciklim meg nehéz, ezért csak szenvedek. Szerencsére jön a kalauznő, megkérem, hogy segítsen. Ő meg 1 méter távolságról csak néz engem, ahogy próbálkozok feltenni a 50 kg-nál nehezebb biciklim. Vár pár másodpercet, aztán rám förmed, hogy DÁVÁJ-DÁVÁJ.  A „kiképzőtisztem” ezek után sarkon fordul, majd otthagy. Végül jön egy srác, ő meghúzza a bicikli elejét, ez pont elég, hogy sikeresen felszálljak a vonatra.
A kocsi tiszta, időben elindul, nagyon kényelemes, és csak egyedül vagyok a fülkében. A vonat elég gyorsan megy, jóval érdekesebb, mint a tegnap előtti román utazásom. Jön egy másik kalauz, aki orrfacsaróan vastagon be van fújva valami orosz pacsulival. Kezeli a jegyem, aztán ez ebből származó papírhulladékot, leb*ssza a földre. Hát, ez itt a Balkán. A vonaton próbálok aludni, meg a naplómat írni, de mindkettő elég nehézkes, a sín minőségéből adódó rázkódás miatt. Néha olyan macskakaparást hozok össze, hogy kétszer kell leírni a mondatot, hogy olvasható legyen. Később lesz két utastársam. Egy kedves öreg bácsi, aki olyan modern ruhát visel, mint mondjuk egy olasz macsó. Illetve egy 40-es éveiben járó férfi, aki kinek a lába meglehetősen koszos, ennek ellenére felrakja mellém az ülésre.
Szófiához közel a sínek egy katlanban haladnak. Mindkét oldalt hatalmas sziklák magasodnak. Nagyon szép, és érdekes a táj, emiatt sokat kamerázok. Az idősebb bácsi segít, hogy melyik oldal a szebb, és hogy melyik oldalt vegyem.
A leszállás sokkal könnyebb, mert a biciklit fent hagyom a vonaton, és egyenként hordom le a felszerelést. A második csomagnál a koszoslábú úr segít, és kiadogatja a maradékot az ablakon. Ez nagy segítség, egyrészt mert gyorsan végzünk a pakolással, másrészt sokkal könnyebb.
Szófiában nem rohanok azonnal ki a városba, hisz el kell intéznem holnapra is a vonatjegyet. Az állomás nagyon szuper, és a személyzet rendkívül kedves. Odajön hozzám egy kalapácsos ember, hogy segíthet-e. Mindezt angolul. Meg is lepődök. Emberünk elkísér a jegypénztárhoz, aztán elköszön, én meg beállok a sorba. Természetesen a jegypénztáros is jól beszél angolul, de homokszem kerül a gépezetbe, amikor visszakérdez a dátumra, mivel gőzöm sincs hányadika van. Kis szócsata után megkapom az amúgy nagyon olcsó jegyem, aztán fel a biciklire.
A szálláskereséssel sok dolgom nincs, mivel a pályaudvarra merőleges főúton kell tekerni 2 km-t, és egy nagy téren van az előre lefoglalt diákszállóm.  A térig gyors el is jutok, ott egy kicsit kétségbe esek, mert nem találom a címet. Egy taxis mondja, hogy jó helyen járok, és hogy egy kis kapualjba van a bejáró.
A szállás nagyon hipszter, nagyon fiatalos, és nagyon olcsó, mindösszesen 22Leva. A recepciós srácok segítőkészek, és zavarba ejtően jól beszélnek angolul. Elmagyarázza mit-hol találok a szállón belül és a városban egyaránt. Mondja, hogy este van ingyen vacsora, bár csak vega kaja van, de egy ilyen túrán mindent meg kell enni, főleg ha ingyen adják.
A szoba fent van az emeleten, 8 ágyas, de minden ágynál van függöny, így remélhetőleg nem fognak zavarni a fiatalok, ha este feljönnek, és felcsapják a villanyt. Iszok a csapvízből. Már a tegnap hotel vizei is kimondottan jó volt, és ez is. így ki merem jelenteni, hogy a bolgár víz, nem csak iható de finom.
Bepakolok minden fontos holmit a táskába, ami egy városnézős naphoz kellhet, és nyakamba veszem Szófiát.
A város nagyjából élhető, bár néhol sz*r az út. Szerény személyemnek jobban tetszik, mint Bukarest. Alig látok szemetet, az emberek vidámabbak, és sokkal több a látnivalója. Bár a zöldhullám sz*r, és a sín átjáró is, egy-egy helyen, ahol az út keresztezi a villamospályát.
Pár gondolat Szófiáról. A terület első lakosai kr. e. 8. század folyamán már megtelepedtek, így Európa egyik legöregebb fővárosaként tarthatjuk számon. A római hódítás után a provincia központjává vált. E korabeli romok ma is megtalálhatóak a központban, ahol a metróállomás neve is az ókori elnevezést viseli.
A Szófia szó, a törökök hódítása elől menekülő görög népességtől ered a 14. századból. E század végén kezdetét vette a közel ötszáz éves török uralom, de Szófia továbbra is a térség közigazgatási központja maradt. Az iga alól a 19.század végén szabadult fel orosz csapatok segítségével. A második világháborút követő népköztársasági idők rohamos lakótelep-építéseinek köszönhetően a századfordulón még kisvárosból, milliós nagyvárossá lett.
Az első látnivaló, ami említésre méltó, a Szent Miklós templom az ortodox egyház központi épülete Bulgáriában. A Saray mecset helyén épült, amely elpusztult az1882-es orosz-török háborúban. Az építkezést ugyan az a személy felügyelte, minta a közelben található Alexander Nyevszkij-székesegyházat.
1914-ben szentelték fel a templom. A kommunista időszakban a nyitva maradt, bár a papok és egyházi elöljárók gondosan figyelve voltak az állambiztonsági rendőrség által.
A külsejét nemrégiben felújították orosz segítséggel. Az ortodox templomokra jellemzően, a belsejében egy tenyérnyi hely sincs szabadon. Mindenütt valamilyen vallási, vagy történelmi pillanatot ábrázoló freskó látható. Ezen falfestmények több helyen elsötétedtek a gyertya füstje miatt, ezért időről-időre felújításra szorul. A bútorzat szintén erősen díszített.
Ha már megemlítettem az Alekszandr Nyevszkij-székesegyház, akkor guruljunk is át oda. Ez egy neobizánci stílusban épült templom a bolgár pátriárka székesegyháza, egyike a keleti ortodoxia legnagyobb templomainak, továbbá Szófia egyik jelképe és fő látványossága. A belépőjegy nincs csak a fényképezésért kellett 10 Levát kifizetnem.
1879-ben merült fel először egy székesegyház építésének ötlete, az orosz–török háború befejezését követően, az oszmán hatalom alól felszabadító, elesett orosz katonák emlékére. Az építkezés lényegében 1904 és 1912 között zajlott. 1916-ban Bulgária Oroszország elleni hadba lépését követően átszentelték Cirill és Metód templomának, 1920-ban azonban visszakapta korábbi nevét, az Alekszandr Nyevszkij-székesegyházat.
Alapja keresztkupolás bazilika, egy hangsúlyozott aranyozott, középső kupolával, mely 45 méter magas.
Harangtornya pedig 50m. A templomnak tizenkét harangja van, melyek összsúlya 23 tonna. A legnehezebb 12 tonna, a legkönnyebb pedig 10 kg. A beltér olasz márvánnyal, brazil ónixszal és malachittal van díszítve. Alapterülete több mint 3000 m², ami 5000 ember befogadására képes, ez a második legnagyobb székesegyház a Balkánon.  A lámpatestek Münchenből érkeztek, a fém elemeket, és a kaput Berlinből, míg a mozaik elemeket Velencéből szállítottak. A székesegyház múzeumja rendelkezik a legnagyobb ortodox ikonok gyűjteményével Európában.
Aztán kint egy „itt is jártam fotó”, melyet, csak sokadik nekifutásra sikerült elkészíteni az arra járó turistáknak.
Majd egy kép erejéig a Parlament-nél is megálltam.
Onnan egy kisebb ugrás a Nemzeti Színház , mely gyönyörűen kimunkált timpanonja és faragott oszlopai hosszú percekre elvarázsoltak.
Majd kelet felé haladva elértem a legrégebbi megmaradt épület Szófiában, a Sheraton Hotel udvarában álló kör alakú vörös téglás Szent György ókeresztény templomot, azaz rotundát. A rómaiak által épült, a 4. században. Azóta használják keresztelő ünnepségeken.
Az épület híres freskói a 12.és a 14. század között keletkeztek, belül a központi kupolában. Három réteg freskót fedeztek fel, a legkorábbi a 10. századig nyúlik vissza. A templom nagy része egy régészeti komplexum, jól látszik hajdanán milyen nagy lehetett a templom. A kupola közel 14 m-re emelkedik ki a padlótól. Az épületnek magyar vonatkozása is van, mivel 1183-ban szerb és magyar csapatok kifosztották a várost, így került a rotonda szent ereklyéje Esztergomba. Az ereklye, a legenda szerint elvette az esztergomi katolikus püspök beszéd képességét, így azt 1187-ben visszaküldték Szófiába. A 16. században a török ​​uralom alatt, a templomból mecset lett. Napjainkban az épület eredeti funkcióját látja el, mindemellett az UNESCO világörökség részét képezi.
Az oszmán megszállás idején hetven mecset működött Szófiában, ma már csak a Banja Basi várja a muzulmán imádkozókat.
A mecsetet Mimar Szinán, a szultán főépítésze tervezte 1576-ban egy nagyobb épületkomplexum részeként, amelynek fürdőit a közeli gyógyvízforrások táplálták. Erre utal a templom neve is, amely szabad magyar fordításban sok fürdőt jelent. Az épületnek egyetlen nagy kupolája van, átmérője 15 méter. Az épület bejárata előtt előcsarnok van, amelyet négy oszlop tart. A belső teret vörös szőnyegek borítják, a falakon kalligrafikusan megrajzolt Korán-idézetek olvashatók. A mecsetet a turisták is felkereshetik imaidőn kívül.
A belvárost a hátunk mögött hagyva érdemes kimenni a 9 km-re található Bojana- középkori bolgár ortodox templomba. A keleti szárny eredetileg a 10. század végén és a 11. század elején épült.
A templom elsősorban az 1259-ből származó freskói révén vált világhírűvé. A falakon összesen 89 jelenet és 240 emberi alak található. A korából adódóan kevésbé díszes épületet elfelejtve, mára már csak a relaxálás várt rám a hostelben. Ahol megírtam a naplóm és számoltam a költségeimet. Naplemente előtt még elmentem boltba, hogy holnapra is legyen reggelim(4Leva). Útközben láttam egy hajléktalant, és nem csak őt láttam de a farkát is. Elég undorító látvány. És ezt még tetőzte, hogy a bolt pénztáránál jöttem rá, hogy a hostelben hagytam a pénzem. Így mehettem vissza és nézhettem meg ismét a gyomorforgató látványt. Sétálás közben újra elkezd fájni a lábam, aggódom a túra kimenetele miatt, pedig még imádkoztam is a sikeres végkimenetért.
Este észreveszem, hogy véletlenül kidobtam a holnapi vonat menetrendjét, amit még otthon nyomtattam ki, így muszáj volt igénybe venni az internet csodás világát. Szerencsére a hostelben ingyenes a net, és a nyomtatás is.
Naplemente után a többi itt lakó fiatal társaságában, elfogyasztottam az olcsó szálláshoz járó vegetáriánus vacsorám. Majd elmentem aludni, illetve csak lefeküdni, mert a nem szomjas fiatalok egész éjszaka buliztak, és amikor egyesével feljöttek, mind felb*szta a villanyt, na meg az agyam is. 
 
32,87km